április 19.
Emma

TV2 Play MŰSORÚJSÁG SZÓRAKOZÁS INFÓPULT KARRIER TV2 AKADÉMIA ÉRTÉKESÍTÉS JELENTKEZZ! RÓLUNK ABOUT US ÜBER UNS
TESZTAUTÓ
Egy helyes turbóellenes
Mazda6 G165 Skyactiv Revolution teszt

Ahogy azt már korábban sugalltam, a Mazda6 az egyik legjobb választás a középkategóriában. Divatos, sportos és egyben elegáns küllem, kitűnő ár-érték arány, magas műszaki színvonal és megbízhatóság – ez így egybecsomagolva nagyon vonzó ajánlat. Persze nem lenne olyan vonzó, ha 10 millió fölött kínálkozna, csakhogy a Mazda6 nem felülről, hanem alulról közelíti a tízmilliót. Sőt, konkrét tesztautónk a 9 milliónak is alatta maradt (8,8 m Ft) úgy, hogy mindent tudott, amit ma illik. Igen, a trendi, high tech cuccok sem maradtak el, és még a világos bőrkárpit is belefért ennyibe.

KÉPGALÉRIA

Tágas, kényelmes, jól megy, jól fogyaszt, van navigáció, vezetéstámogató asszisztensek, fejlett biztonsági rendszerek, energia-visszanyerővel kiegészített start-stop, kényelmi extrák és persze az igazán ütős megjelenés érdekében elmaradhatatlan „óriáskerék” (19 colos). Kell még valami?
Hogyne! Például egy jó hajtásláncról se feledkezzünk el... Az is van! A motor egy igazi csemege, a műszaki különlegességre érzékenyek számára legalábbis mindenképpen az, de másoknak is ajánlom figyelmébe. Ha másért nem is, a mai downsizing áramlattal szembemenő koncepció miatt mindenképpen, hiszen mostanság egyenesen meghökkentő esetnek számít, ha egy márka nem a kis turbósokban látja a sikerhez vezető utat a benzines fronton.

Mert a G165 jelzésű motor nem turbós, és nem is kicsi. (És nem is dízel, csak a félreértések elkerülése végett.) Ez egy kétezres, benzines szívómotor, ami feltöltő helyett jó nagyra tornászott kompresszióval (14:1), közvetlen befecskendezéssel és változó szelepvezérléssel dolgozik. Mindez a Skyactiv néven emlegetett filozófia része, amelyről már sokat hallhattunk, hiszen a CX-5 debütálása óta kíséri az összes új Mazdát. És bár volna miért, de itt nem akarjuk újra elmesélni a súlymegtakarítás részleteit, valamint az annak egyértelmű következményeként adódó előnyöket, amiről alapvetően a Skyactiv szól. Ehelyett ejtsünk néhány szót a kétliteres benzinesről, ami tesztautónkat hajtja, és – enyhén fogalmazva – jó alternatívát nyújt a downsizing turbós törpebenzinesei helyett.

Azokkal ellentétben, itt gyorsítás előtt nem kell megvárni, amíg felépül a turbónyomás, és nem csak abban a zónában megy jól, ahol a feltöltő adja a nyomást. Itt minden fordulaton nagyon élénk a gázreakció, és a húzóerő is jó. Viszonylag nagy autóról lévén szó, a 100-ra gyorsulás 9 másodperces adata is jónak mondható, a 217 km/órás végsebesség hasonlóképpen (bár ez nem annyira lényeges – illetve itthon konkrétan lényegtelen). És bár rugalmasságban nincs olyan jó, mint tisztességes méretű turbós, de egyértelműen jobb, mint általában egy kétezres szívó. Pedig a csúcsnyomatéka nem sokkal jobb, mint azoké, 210 Nm, amely 4000-es fordulaton tetőzik, tehát majdnem ott, ahol egy hagyományosabb kétezresé.

Fogyasztásban szintén veri az imént említett képzeletbeli riválist. Papíron 5,9 literes átlagfogyasztást ígér a gyár, városi környezetben pedig 7,5 litert, ami a teszt során 8,4 liter lett - csak a főváros fogyasztásromboló forgalmában közlekedve. Ez tökéletes egy majdnem ötméteres, 165 lovas benzines limuzintól, de a szép eredmény persze nem csak a motornak köszönhető. Hanem annak is, hogy ez a hatalmas kasztni mindössze 1,3 tonnát nyom, és ebben már benne van a vezető tömege is, 75 kilóval számolva.

Pedig a Mazda6 már messziről nézve is tekintélyes darab. Tíz centivel hosszabb, mint a Passat, és eme előny minden milliméterét a belső helykínálat szempontjából legértékesebb szakaszon, azaz a tengelytávon realizálja az autó – sőt, itt még két centit rá is húz a Passatra. Ennek ellenére odabent a német versenytárs az erőseb, hátul ugyanis érezhetően több helyet kínál utasainak. Biztos a csomagtartóban fordul a kocka, adja magát a logikus feltételezés, de sajnos nem így van. Bár szép nagy a 6-os raktere (489 literes), mégis kisebb és alakja sem olyan praktikus, mint a német pajtás 565 literes bendője.

Elől viszont – talán a fejteret leszámítva – minden dimenzióban bőséges a tér, a vezető pozíciója pedig kiváló. És nem csak az elhelyezkedés terén, hanem az élményt illetően is nagyon jó dolga van a bal egyen ülőnek. A kormány közvetlen, mindössze két és félszer fordul körbe a két szélső állás között, emellett pontos és kommunikatív is a szerkezet. Ehhez a kategória egyik legjobb manuális váltója társul, valamint ergonomikus elrendezésű és logikus működésű kapcsolók. Sajnos a kilátás nem a legjobb, különösen hátrafelé mutatnak keveset az alacsony oldalablakok és a lankás szélvédő. De gond egy szál se, körbe vagyunk radarozva és tolatókameránk is van, így nem nagy ügy vigyázni a fényezésre. A parkolást azonban valamennyire nehezíti a 12 méteres fordulókör, aminél van kisebb is ilyen méretű autók között.

A futóművet illetően hozza a formáját a japán márka: profi. A Mazdától nem meglepő módon, a kormányhoz hasonlóan itt is az élményt helyezték előtérbe a hangolásnál. A rugózás tehát feszes, a kanyartulajdonságok kitűnőek, de mindemellett még a 19 colos felniken és az alacsony falú gumikon gurulva sem teszi kényelmetlenné az utazást a sportos karakterű futó. Az ülések komfortja és a zajszigetelés is tökéletes, ahogy az audiorendszer hangzása vagy az utastér elemeinek összeszerelése is.

És az extrázottság is, ami egyértelműen jobb, mint amit a legtöbb konkurensnél 8,8 millióért megkaphatunk, a testreszabhatóság terén viszont kisebb kritika érheti a Mazda6-ost. A felszereltségi szintek ugyanis elég szűk mozgásteret engednek a vásárlóknak, másképp fogalmazva, keményen megszabják a márkánál, hogy mit mivel kérhetünk együtt. Ez már a motorválasztásnál tapasztalható, az itt tesztelt 165 lovas benzines például az ötlépcsős felszereltségi kínálat harmadik fokán érhető el először, és ott is kizárólag a hatfokozatú automatával. Ha manuálissal szeretnénk, akkor furcsamód nem lejjebb, hanem még eggyel feljebb kell másznunk, a Revolution szintre, ahol mellesleg kérés nélkül adják is hozzá az i-ELOOP energia-visszanyerő rendszert is.

De az is szokatlan, hogy a Revolutionnel jön a bőrülés is, ha kell, ha nem. És hozzá még 19 colos felnit is adnak! Tök jó fejek, de mi van, ha nem kell a nagy papucs? Csak ez a motor kézi váltóval. Mert bár ilyen kerekeken néz ki igazán szívdöglesztően a Mazda6, de nem biztos, hogy minden manuális G165-öt választó kuncsaft ilyen méretben kívánja bevállalni egy későbbi átgumizás költségét. Sőt, elég egy nagyobb kátyú rosszkor, rossz helyen, és máris jön a zsebbenyúlós kerékcsere. Pótkerék? Hahaha…, ha lenne, az se 19-es lenne, hanem csak mankó, de itt az sincs. Van defektjavító szett, ami egy kátyús „félrelépésnél” nem igen húz ki a csávából.

A pótkerekes huncutság azonban manapság nem ritka eset, sőt, szinte divat. Ahogy az aktív biztonsági asszisztensek is, hiszen napjainkban már elmaradhatatlan része egy ilyen járgánynak a sávelhagyásra figyelmeztető, a vészfékezésben segédkező berendezés vagy a holttér-figyelő, és ezek mind benne is vannak a Revolution csomagban. Meg még rengeteg cucc, köztük Bluetooth, motoros és fűthető első ülések, kétzónás klíma, intelligens Xenon fényszóró, távolságtartós tempomat, hogy csak néhányat említsünk. A kulcs nélkül használható központi zár pedig ugyanúgy viselkedett, mint a korábban tesztelt 6-os tesztautóinkban. Mivel a kulcs távolodására „túl érzékeny” az autó, így már akkor is zárja magát a rendszer, ha szinte a kasztnihoz lapulva megyünk át az autó másik oldalára. Szerencsére ezt a funkciót ki lehet kapcsolni. És ezzel illetve az említett apróbb hibáival együtt is nagyon szerethető autó a Mazda6-os. A kategória egyik legjobb választása benzines és dízelmotorral egyaránt - versenyképes áron.

teszt és fotó: Bancsi Gábor

árak, felszereltség, műszaki adatok

2014. november 24. 9:59




KÖZÖSSÉG