Tiltakoznak az orvostanhallagtók
Tiltakoznak az orvostanhallgatók a tavalyi rezidensrendelet miatt. Ők úgy értelmezik, hogy 9 évig egy kórházban kellene dolgozniuk. Most aláírásokat gyűjtenek, hogy tiltakozzanak. Az aláírók nem vesznek részt a szakorvosi képzésben. Szerintük egy egész évfolyamnyi orvos mehet külföldre, ha nem vonják vissza a kormányrendeletet. De nem vonják vissza. A miniszter azt mondta, az orvostanhallgatók félreértelmezik a rendeletet.
A hétszáz hatodévesnek már több mint az egyharmada csatlakozott a kezdeményezéshez, miszerint nem szeretnének részt venni a szakorvosi, úgynevezett rezidensképzésben a jelenlegi feltételek mellett. Tavaly ősszel a rezidensek már tüntettek. Azt szeretnék, hogy a kormány vonja vissza, a rezidensrendelet, mert szerintük végrehajthatatlan.
- Közeledik a jéghegy és irányt kell váltani. – mondja a Magyar Rezidens Szövetség elnöke, Papp Magor. Szerinte, ha marad a kormányrendelet, az orvosok elmennek külföldre – Meg fog duplázódni gyakorlatilag az orvos-elvándorlás. A betegek azt fogják látni, hogy nincs orvos, aki találkozzon velük.
- Végig kell hallgatni a Szózatot, azt hiszem, ezt mindenki ismeri, a Szózatban benne van: Áldjon vagy verjen sors keze, itt élned s halnod kell – reagált Székely Tamás, egészségügyi miniszter.
Itt nőttem fel, itt vannak a kapcsolataim, a barátaim, én úgy érzem, hogy magyarként nekem itt van hivatásom gyógyítani – mondta a Tényeknek Prokopp Tamás, orvostanhallgató.
Interjú a Rezidensek Országos Szövetségének elnökével, Papp Magorral.
Abban tehát egyetértenek, hogy Magyarországnak kellenek az orvosok. A rendeletet azonban másképp értelmezik. Az orvostanhallgatók szerint röghöz kötik őket azzal, hogy 9 évig csak egy kórházban dolgozhatnak. A miniszter szerint viszont kórházat válthatnak, csak Magyarországon kell maradniuk. – Azok az emberek, akik közpénzből Magyarországon szakvizsgát szereztek, azok, annyi ideig legalább, míg a szakvizsgát megszerezték, dolgozzanak Magyarországon. Nincs röghöz kötöttség – mondta Székely Tamás.
A rendeletet nem vonják vissza. Pedig az a Kórházszövetség elnöke és a Veszprém megyei kórház főigazgatója szerint is rossz, mert a rezidensek képzését a kórházaknak kell fizetni.
- Ezt a jelenlegi gazdasági helyzetben nem engedhetjük meg magunknak, miközben persze rezidensekre szükségünk lehet – mondta Rácz Jenő főigazgató.
A Fidesz szerint nem szabad az orvosokat röghöz kötni, ez uniós alapelveket és alapvető emberi jogokat is sért. Szerintük meg kellene velük állapodni.
Nézze meg a Tények riportját
















Még nem érkezett hozzászólás